Безкоштовна консультація24/7
Замовити дзвінок
uk

Лікування підліткової наркоманії

Безкоштовна консультація

Отримати консультацію

Статті про алкоголізм

Анонімна допомога

у лікуванні наркоманії

Ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.





    Контент перевірений спеціалістом

    Проблема наркоманії в Україні існувала завжди, але згідно з даними статистики, останні 5-6 років в Україні спостерігається небувале зростання кількості залежних від наркотиків і алкоголю людей, і їхній вік неухильно знижується, частково завдяки доступності наркотичних речовин, які можна купити в онлайн-режимі, скориставшись рекламою на міських будівлях тощо. Варто зазначити, що команди наших реабілітаційних центрів неодноразово були організаторами суботників із зачистки такої реклами.

    Проте соціологічні дослідження показують, що в Україні, як і на всьому пострадянському просторі, має місце тенденція “ранньої проби”. Наші підлітки дуже рано долучаються до цигарки, алкоголю, наркотиків: ще до свого повноліття близько 80% юнаків і 70% дівчат мали досвід куріння. У 13-15 років підлітки тільки експериментують із цигарками, а вже через 1-2 роки тютюнові вироби стають обов’язковим атрибутом їхнього іміджу. Саме в цьому віці була б доречною профілактика наркоманії в підлітковому середовищі, тож наша команда час від часу проводить бесіди з підлітками про шкоду вживання наркотиків.

    За результатами опитувань, найчастіше підлітки наважуються спробувати наркотики в 14-16-річному віці. Підліткова наркоманія в нашій країні більш характерна для великих міст, а до 18-річного віку кількість тих, хто пристрастився до різного роду наркотиків, істотно зростає. У цьому віковому періоді встигають спробувати наркотики до 30% хлопців і до 12% дівчат. Найчастіше це марихуана або гашиш.

    Зміст:

    Які наркотики вживають підлітки і як це розпізнати?

    Найпоширенішими психоактивними речовинами, які вживає молодь, є: клей, алкоголь у комбінації з лікарськими препаратами, транквілізатори, заспокійливі засоби, ЛСД, амфетаміни, кокаїн, крек, героїн. Поступово елементи так званої “наркокультури” стають частиною свідомості підлітків, хоча раніше тих, хто будь-що чув про ті чи інші наркотики, способи їхнього приготування та вживання, було набагато менше. Наприклад, про амфетаміни в середині дев’яностих знали тільки 13% опитаних, а сьогодні їхня кількість зросла до 35%, причому близько 1% із них уже встигли спробувати цей вид наркотику.

    “Модні” героїн і кокаїн найбільше популярні у дівчат. Дуже активно просувається в молодіжному середовищі екстазі, про який чули до 40% респондентів. До речі, серед тих, хто знайомий з таким наркотиком, як марихуана, 11% уже встигли її спробувати хоча б раз у житті.

    Такі наркотики, як гашиш, клей, вважаються у підлітків доступними, і на запитання про те, де можна їх придбати, близько 5% респондентів назвали школу або інший навчальний заклад. За останні 20 років змінилася і кількість тих, хто вважає марихуану та екстазі шкідливими для здоров’я – тепер їх на 10% менше.

    Перший досвід знайомства з речовинами, що змінюють свідомість, відбувається, як правило, в компанії, а близько 6% випадків припадає на компанії друзів, спосіб життя яких має протиправний характер.

    Ознаки наркотичного отруєння

    Безумовно, найкращий спосіб боротьби із залежністю від психоактивних речовин – профілактика підліткової наркоманії. Але, на жаль, для більшості з нас проблема стає очевидною, коли без допомоги фахівців обійтися вже неможливо.

    Існують прямі та супутні ознаки того, що ваша дитина пристрастилася до наркотиків. Супутні – це зміни звичного для звичайного підлітка способу життя, які виражаються в складних взаєминах із друзями, у проблемах у навчанні, крадіжках тощо. Прямі ознаки змінюються залежно від типу вживаних наркотиків, стадії залежності. Окремі препарати викликають незначні зміни в поведінці дитини, але уважні батьки завжди помічають їх:

    • сповільнена або занадто швидка мова;
    • хитка хода;
    • сильна сонливість (характерна ознака для опіатів або аптечних препаратів із седативним ефектом);
    • вузькі зіниці, що не реагують на зміну рівня освітленості (типова реакція організму при вживанні опіатної групи речовин);
    • широкі зіниці, що не реагують на світло (характерна ознака вживання психотропних речовин);
    • тривале безсоння, яке змінює тривалий сон;
    • червоні очі (після вживання марихуани);
    • надмірна сухість у роті;
    • підвищений апетит або його повна відсутність (перша ознака характерна для тих, хто вживав коноплю, а ось у разі опіатної або психотропної форми речовин спостерігається відсутність апетиту).

    Причини підліткової наркоманії

    Вони мають соціальний характер – це:

    • байдужість, заснована на поганому економічному розвитку держави;
    • “дорослі” фільми з крутими хлопцями;
    • повний занепад соціокультурного середовища;
    • відсутність цілей та орієнтирів.

    Ознаки наркозалежності у підлітків

    Ознаками, що свідчать про залежність, можуть бути будь-які відхилення від звичної поведінки, тому ми рекомендуємо бути пильними. Остаточний вердикт можна винести, скориставшись спеціальними тест-системами, які вільно продаються в аптечних мережах.

    Тепер поговоримо про типові помилки батьків, які мають місце після встановлення факту пристрасті дитини до тих чи інших наркотичних речовин:

    Жорсткий контроль. Звична реакція батьків, які відтепер хочуть усе тримати під контролем. Однак, якщо проблема у вашій родині вже виникла, це не допоможе убезпечити підлітка від вживання наркотиків. Типова реакція залежного на подібні дії батьків – агресія, відчуженість, скритність.

    • Засудження. Хоч би як вам було важко, потрібно прийняти будь-який факт без осуду, інакше підліток приховуватиме інформацію про себе.
    • Протистояння. Ще одна типова модель поведінки батьків, які вирішили поборотися за майбутнє своєї дитини, – заборони на спілкування з друзями, з’ясування стосунків із батьками “неблагополучних” друзів вашої дитини тощо. Усе це аж ніяк не налаштовує на довірливі стосунки між батьками і підлітком.
    • Покривання. У жодному разі не можна брати відповідальність за все, що зробила ваша дитина, на себе. Вона обов’язково має понести покарання, інакше в неї з’явиться ілюзія того, що проблеми не існує.
    • Ігнорування проблеми. Ми дуже довго не надаємо значення очевидним фактам, вважаючи згубні звички своїх дітей примхою, тимчасовими непорозуміннями. Проте ми наполегливо рекомендуємо бити на сполох навіть тоді, коли ваша дитина була помічена з сигаретою, оскільки вже це є ознакою залежності від хімічних речовин.

    Стадії підліткової наркозалежності

    Лікування підліткової наркоманії необхідно починати якомога раніше, оскільки його ефективність залежить від того, на якій стадії наркозалежності перебуває людина. Усі психоактивні речовини об’єднує смертельно небезпечна властивість: вони спричиняють фізичну і психологічну залежність, підпорядковуючи собі тіло і свідомість людини.

    1 стадія. Початок у всіх залежних до жаху банальний. Конфлікт із товаришами, драма з коханою дівчиною, контроль батьків – причин для того, щоб забутися, може бути безліч. Поруч завжди знайдуться вірні “друзі”, які підкажуть, як можна полегшити свої страждання, до того ж один раз нічого не вирішує. Якщо ти відмовляєшся, вони вважають тебе “слабаком” і недостатньо дорослим, щоб відчути задоволення, яке доступне справжнім чоловікам.

    2 стадія. Опинитися на другій стадії можна дуже швидко, і зазвичай її зовсім не помічають. Наркотики стають частиною вашого життя. Періодично вдаючись до їхньої “допомоги”, людина поступово перестає контролювати те, наскільки часто вона це робить, які зміни відбуваються в її організмі. Наркотики частково заміщають функції наших гормонів, а організм переходить в економний режим роботи. Таким чином, виникає фізична залежність, а організм вимагає нову дозу, оскільки без неї він уже не в силах нормально функціонувати. На зміну марихуані приходить амфетамін або інші сильні наркотики, а ваша свідомість знаходить все нові причини, щоб виправдати пристрасть.

    3 стадія. Критична стадія – відтепер залежний присвячує весь свій час пошуку наркотиків. Чергова доза – це потреба, тому звичка людини тепер керує її сутністю. Головною проблемою зараз є гроші, а їх завжди не вистачає. Виправити ситуацію допомагає крадіжка, брехня, проституція, злочини і навіть убивство.

    4 стадія. Життя залежного вже наближається до заходу. Для наркоманів воно вимірюється роками їхніх мук. Під час внутрішньовенного вживання наркотичних речовин людини вистачає на 6-8 років, а інша “хімія” може дати людині всього лише кілька місяців, а то й днів. Тут усе залежить від типу наркотиків та індивідуальних особливостей організму.

    Методи лікування підліткової наркоманії

    Останнім часом пропонується ціла низка методик позбавлення від наркотичної залежності, серед яких найбільш відомими є кодування (гіпноз), терапія блокаторами рецепторів, що відповідають за отримання задоволення, тощо. На жаль, жоден із цих методів не є самодостатнім, оскільки в них хворобу не розглядають як сукупність духовних, психологічних і фізичних чинників, що безпосередньо впливають на залежність.

    Методика "12 кроків" у реабілітаційний центр для підлітків "Трансформація"

    Одним із найефективніших методів лікування будь-яких видів залежностей вважається програма “12 кроків”, яка була розроблена і почала практикуватися ще в 30-х роках минулого століття. Вона являє собою чіткий алгоритм, який дає змогу зробити залежному найважчі кроки, що запам’ятовуються найбільше в його житті. Це шлях до зцілення, сукупність духовних у своїй основі принципів, які формують новий спосіб життя наркомана і допомагають йому звільнитися від кайданів пристрасті.

    Лікування підлітків від алкоголізму і наркоманії за методикою “12 кроків” – це десятки тисяч людей, які повернулися до нормального, сповненого подій і щасливих моментів життя. Принципи програми покладено в основу курсу лікування, що практикується в реабілітаційному центрі “Трансформація”. Важливою відмінністю клініки є комплексний підхід до лікування, яке охоплює всі сфери життя людини і допомагає сформувати їй нові принципи існування.

    Умовно програма ділиться на кілька етапів. Кожен із них важливий і обов’язковий, але основою курсу лікування є реабілітаційна програма, що охоплює індивідуальну роботу із залежним і групові заняття, заходи, спрямовані на духовне відродження людини, розвиток творчих навичок тощо. Обов’язковим етапом є соціальна адаптація залежних або ресоціалізація, на якій досвідчені психологи допомагають колишнім наркоманам стати частиною соціуму, навчитися долати проблеми без “допомоги” речовин, що змінюють свідомість.

    Реабілітація залежних на цьому не закінчується: всі вони залишаються в полі зору фахівців центру “Трансформація” – це найкраща профілактика рецидивів і можливість вчасно прийти їм на допомогу у важкій ситуації. Відчути себе сильним і не самотнім допомагають регулярні зустрічі в спеціальних таборах, де можна надихнутися досвідом інших і допомогти нужденним, взяти участь у змаганнях і концертах.

    Не хоче лікуватися?

    Кваліфікованому фахівцеві завжди легше знайти підхід до залежної людини. Наші співробітники надають допомогу в мотивації 24/7.

    Гуртовой Иван

    Контент перевірений фахівцем

    Гуртовий Іван

    Практичний психолог, когнітивно - поведінковий терапевт, сімейний психолог

    4.7/5 - (79 votes)
    Закрити

    Безкоштовна консультація 24/7

    Месседжери

    Замовити дзвінок
    Узнать цену
    Розрахувати вартість
    arrow