Безкоштовна консультація по телефону цілодобово 24/7
Автор: Александр Шуляк

Александр Шуляк

Координатор группы созависимых, психотерапевт
Александр Шуляк

Як змусити наркомана лікуватися?

Таке питання у своїй роботі чуємо часто. Ця проблема турбує мам, дружин, бабусь, чия близька людина допиває останні краплі терпіння своєю залежністю, у них уже не залишається ні моральних, ні фізичних ресурсів боротися самостійно.

Ну, і як його змусити повернутися до нормального життя? Щоб він більше не отруював існування оточуючим, а пішов у наркологічний центр, полікувався, зробив перші кроки у здоровому житті, а близькі отримали назад сина чи чоловіка.

Мене у такій постановці питання насторожує формулювання. "Змусити" неможливо, це навіть у здорової людини викликає опір.

Уявіть, що вас змушують робити те, що ви не бажаєте і не знаєте, навіщо це необхідно. Зрештою, від такої активності не буде жодного результату. Коли людину змушують щось робити, вона, звичайно, зобразить кипучу діяльність, але це буде для відводу очей, аби було. У результаті, якщо і вийде якийсь ефект, він буде вкрай недовговічним.

Що ж до наркоманів, то їх можна до кінця днів водити за ручку по кабінетах, шукати спеціалістів та програми з реабілітації, при цьому щоразу без його бажання. Іноді, родичі навіть викликають гоп-бригаду з міцних хлопців, які нібито є професіоналами в наркології. Вони скрутять і буквально заштовхають вашого близького до «реабілітаційного» центру. Звичайно, під час його відсутності вдома вам здасться, що проблема йде, але як тільки він звідти вибереться, мало того, що наркомана з нього не виб'ють, так ще й ви станете ворогом №1, за те, що змусили пройти його через такі методи лікування.

Це станеться і через те, що ви це зробили без його згоди, адже ваша мета – лікувати наркомана. Терапевтичний ефект можливий, якщо залежний розуміє, навіщо він знаходиться в центрі, він погоджується, що лікування йому допоможе, тільки тоді професійні наркологи встановлять з ним контакт і почнуть вирішувати проблему.

А лжефахівці і допомогти не зможуть вашому близькому, і грошей із вас візьмуть як за чудове зцілення.

Ні, навіть якщо наркоман і буде чинити опір лікуванню, його там погодують, спати покладуть, до горщика доведуть, за ваші гроші навіть медикаментів якихось дадуть, щоб не буянив. Яким же буде ваше розчарування, коли він повернеться, а разом із ним і всі проблеми. Все ще питаєте чому?

Припустимо, що центр ви обрали хороший, але працювати спеціалістам наркоман не дасть, як і своєї згоди на лікування. Ви оплатите повний курс реабілітації, але через його саботажі та небажання засвоювати інформацію він не отримає нічого. До речі, наркоман має право покинути центр, до якого його «запхали» примусово, інакше – це підсудна справа. Ви звинувачуватиметеся як «замовники», наркологи як «виконавці», а наркоман, який вам роками життя не давав – стане потерпілим.

Тож подумайте 10 разів, перш ніж платити за насильство над близькою людиною. Не сперечаємося, що ви його не в рабство продаєте, а передаєте компетентним спеціалістам наркологам або психологам, щоб ті з нього зліпили те, що вам не вдалося. Щоб коли він повернеться здоровим, ви всі зажили довго і щасливо. Але ні.

Знаєте, що ще одна проблема? Якщо ви так з ним робите, значить, цілком переконані, що проблема тільки в ньому, а ви до наркоманії непричетні. Знову помилка. Оберніться, чому він таким став, що пішло не так у вихованні та сімейних взаєминах? Якщо бути чесними, то й ваша вина у його наркозалежності також є. Значить, це не повинно бути лише його проблемою та завданням. Тільки у взаємодії з наркоманом ви зможете його вилікувати, тому перестаньте змушувати, краще навчитеся з ним домовлятися.

Звісно, ​​простіше сказати, ніж зробити. Але для кожного завдання є свій алгоритм перевірених дій.

Для початку припиніть усіляку спонсорську допомогу. Де він, що пропалює своє життя, бере гроші на наркотики, не у вас, бува? Звичайно, живе за ваш рахунок, ви його годуєте, співаєте, одягаєте, ще й на дозу грошенят підкидаєте. Донесіть до нього, що годівниця закривається, що далі, для комфортного життя йому доведеться щось зробити.

Як думаєте, якою буде його перша реакція? Так, гнів та спроби маніпуляції. Він буде рвати на грудях сорочки і перевіряти ваші слова та волю на міцність, він боротиметься з вашим небажанням потурати його наркотичній залежності. Тримайтеся, навіть якщо він перейде на скиглення, що я бідний і нещасний, нікому не потрібен чи навпаки, почне загрожувати та шантажувати. Це очікувана реакція на те, що ви йому перекрили кисень.

Тримайте свої позиції, не відсувайте кордону, адже тільки так він побачить, що жарти закінчилися, зможе сьорбнути реальному житті, де немає вашого плеча і гаманця. У таких умовах наркоман і починає відчувати потребу в змінах, і я говорю не про нову речовину та свіжі відчуття, а про її бажання впоратися із залежністю.

Якщо ваш близький живе не разом з вами, а самостійно, значить, він має ще можливість закривати свої побутові потреби без вашого фінансування. У цьому випадку профільні фахівці допоможуть організувати та провести грамотну інтервенцію, тобто проконсультують залежного та вас, а також сформують мотивацію на лікування.

Тут варто розуміти, що це не як в історії з примусом, ви не змушуєте його пройти курс реабілітації, а навпаки, вчіться доносити до нього важливу інформацію та правильні моделі поведінки.

Повернемося до нашого питання про те, як змусити залежного пройти лікування. Як ви зрозуміли, примушувати не потрібно, набагато ефективніше змінити його ставлення до цього процесу. Щоб від ваших слів про лікування та реабілітацію він не здригався і не усувався. Щоб у нього нехай і без зовнішніх проявів, але всередині щось говорило про те, що це вихід із його проблеми.

Сертифікати
certificates img 2 certificates img 3 certificates img 4 certificates img 5 certificates img 6 certificates img 7 certificates img 8 certificates img 9 certificates img 10 certificates img 11 certificates img 12 certificates img 13 certificates img 14 certificates img 15 certificates img 16 certificates img 17 certificates img 18 certificates img 19 certificates img 20
Безкоштовна консультація

Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.

Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Безкоштовна консультація