Терапевтичне співтовариство тривалого перебування
Роль і місце ТС в соціальній інтеграції осіб з різними видами психічної патології.
У традиційних психіатричних стаціонарах ідеї і принципи ТС переважно використовуються при організації допомоги психічно хворим , перш за все, з психотическим рівнем розладів, а також особам з вираженими розладами особистості. Пізніше ТЗ для осіб з психічними розладами об’єдналися в мережу, що дало можливість говорити про формування цілого руху ТЗ. В даний час ТЗ є невід’ємною частиною національних психіатричних служб Великобританії, Німеччини, Норвегії, Швеції, Греції, Фінляндії та Італії.
Діяльність ТЗ, його структуру найбільш повно відображає визначення, яке було дано Асоціацією терапевтичних спільнот (Campling, 2001): це місце, де люди з особливими потребами або проблемами живуть разом в спробі знайти більш адаптивний спосіб існування серед інших. Визначення “живуть разом” позначає: разом готують їжу, разом грають, займаються спортом, творчістю і разом проходять лікування.
Терапевтичне співтовариство для зловживають психоактивними речовинами – це спільність людей, реабілітація і реадаптація яких відбувається в середовищі, структурованої певним чином, шляхом довгострокового стаціонарного проживання на основі відмови від прийому ПАР. Терапевтичні спільноти визначаються як вільна від ПАР середовище, де люди з проблемами залежності живуть разом організованим і структурованим чином, готуючись до майбутнього життя без ПАР в зовнішньому суспільстві.
У терапевтичному співтоваристві РЦ «Трансформація» існують жорстко регламентовані норми і правила, які є обов’язковими для дотримання кожним членом ТС, включаючи співробітників. Модель TC включає дев’ять обов’язкових елементів. Ці елементи засновані на теорії соціального навчання, яке застосовує співтовариство, щоб сприяти поведінковим і світоглядним змін. Елементи: активну участь, зворотний зв’язок членів МС, рольове моделювання, колективні способи для керівництва індивідуальним зміною, загальні норми і цінності, структурованість і систематичність, відкриті комунікації, взаємовідносини особистості і групи, унікальна термінологія.
Завдання терапевтичної спільноти
Говорячи про роль ТС в РЦ «Трансформація», необхідно відзначити, що основним завданням даного методу є реінтеграція людини в соціум і розвиток його здатності до адаптації. Збереження існуючих зв’язків з оточуючими людьми і встановлення нових розглядається як серйозний терапевтичний інструмент. Метою ТС є не саме по собі лікування хвороби, а надання простору для всебічного розвитку особистості клієнта. Проведена в рамках ТС групова робота, яка включає механізм “віддзеркалювання”, при зіткненні з іншим дозволяє досвідченим шляхом визначити межі свого “Я”; розмежувати внутрішній світ і реальність (наприклад, це мої бажання переслідують мене або це інші люди переслідують мене); розмежувати власні переживання з бажаннями і переживаннями іншого, поєднати суперечливі почуття, спрямовані на іншого; зрозуміти, як впливає власну поведінку учасника на інших учасників групи – все це є значущим в адаптації клієнта. Клієнтів РЦ втягують в максимально можливу участь в повсякденному житті ТЗ (наприклад, складання списку продуктів і їх покупка, управління бюджетом при виборі продуктів харчування, організація дозвілля, підтримка порядку в кімнатах, дотримання правил гігієни).
У ТЗ по-іншому розглядається концепція турботи. Вона полягає не в роботі, що виконується замість клієнта, а в тому щоб надати йому допомогу при самостійному виконанні своєї роботи, включаючи сюди конфронтацію реальністю. Наприклад, робота консультанта полягає не в тому, щоб замість пацієнта вимити підлогу в своїй кімнаті, а в тому, щоб допомогти йому закінчити свою роботу самому.
Найважливішим принципом побудови відносин в ТС між клієнтами і персоналом є партнерство.
Одне з важливих напрямків діяльності ТС – терапія середовищем (milieu therapy або therapeutic environment). Організація терапевтичного середовища передбачає наявність простору дослідження клієнтом свого внутрішнього світу, аналіз своїх відносин з іншими, можливість розмістити свою тривогу і агресію, не руйнуючи себе або інших. Це простір являє собою місце, в якому він може розмістити всі частини своєї особистості, включаючи і ті, які він не може помістити в сім’ю або традиційним суспільством. Образно кажучи, закритий стаціонар РЦ «Трансформація» можна розглядати як місце, в якому залежний може розмістити свої тривоги, “контейнер” тривоги суспільства і сім’ї. Забезпечуючи належний догляд за безпорадним в соціальному житті клієнтом, консультанти стаціонару дозволяють йому вивчити весь свій потенціал і реалізувати його. У ТЗ ситуація терапевтичного оточення служить безпечної рамкою дослідження себе і інших, з одного боку, допускаючи конфлікти і конкуренцію, з іншого, обмежуючи способи вираження і руйнівність цих спроб.
Основні принципи терапевтичної спільноти
Традиційно медична модель орієнтується на пацієнта поза контекстом його відносин з
оточуючими його людьми. Лікарі та близькі стурбовані станом пацієнта, і мало кого цікавлять почуття і стан членів сім’ї, що несуть основне навантаження. Це, в свою чергу, призводить до всезростаючої безпорадності пацієнта і виснаження тих, хто про нього піклується. Тим часом, вперше диференціація, виділення себе з інших, самоосознаванія людини відбувається в сімейній групі, де необхідно ділити простір з іншими людьми. В цьому випадку можна зрозуміти, де розташовується власне “Я” і де починається інша людина. Іншими словами, це поява кордонів: “мені потрібен інший на тій же території, що і я, тоді у мене є можливість спостерігати іншого і, бачачи ставлення інших, я можу побачити частину себе, як в дзеркалі”. На відміну від традиційного психіатричного стаціонару ТС виходить з колективістської моделі розгляду проблеми психічного здоров’я, поміщаючи в центр уваги взаємодія пацієнта з оточуючими людьми. В основі цього підходу лежить коммуналізм – спільна діяльність всіх членів спільноти з підтримання життя в ньому.
Наступним важливим принципом ТС можна назвати відкрите, чесне спілкування між усіма членами терапевтичної спільноти – персоналом і клієнтами. Співробітники РЦ «Трансформація», в свою чергу, знаходяться в ситуації безперервного аналізу того, що відбувається в ТС, вивчення природи конфліктів, переживань, емоційного відновлення.
Ще один з принципів ТС – конфронтація реальністю, передбачає взаємне отримання зворотного зв’язку всіма членами терапевтичної спільноти.
Іншим, не менш важливим, принципом є підхід до лікування як до процесу навчання, навчання. Мається на увазі научение розуміння себе, совладанію з сильними почуттями, спілкуванню із зовнішнім світом і його представниками в повсякденному житті, життєвим навичкам (самообслуговування, спілкування з рідними, роботодавцем, продавцем в магазині і ін.), Необхідним для самостійного проживання. У нашому ТЗ, коло перерахованих заходів доповнюють освітні програми, професійна підготовка і перепідготовка на етапі проходження ресоціалізації.
Як показує досвід роботи ТС в різних країнах, найбільш успішною моделлю розвитку МС виявилася та, при якій ТЗ розглядається як форма лікування, що надає можливість використання індивідуальних, групових чи сімейних варіантів роботи, що і практикується в РЦ «Трансформація».
Сертифікати
Наші партнери
Безкоштовна консультація
Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.
Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.