Безкоштовна консультація по телефону цілодобово 24/7
flag uk uk

Терапевтичне співтовариство тривалого перебування

Роль і місце ТС в соціальній інтеграції осіб з різними видами психічної патології.

 У традиційних психіатричних стаціонарах ідеї і принципи ТС переважно використовуються при   організації допомоги психічно хворим , перш за все, з психотическим рівнем розладів, а також особам з вираженими розладами особистості. Пізніше ТЗ для осіб з психічними розладами об’єдналися в мережу, що дало можливість говорити про формування цілого руху ТЗ. В даний час ТЗ є невід’ємною частиною національних психіатричних служб Великобританії, Німеччини, Норвегії, Швеції, Греції, Фінляндії та Італії.

Діяльність ТЗ, його структуру найбільш повно відображає визначення, яке було дано Асоціацією терапевтичних спільнот (Campling, 2001): це місце, де люди з особливими потребами або проблемами живуть разом в спробі знайти більш адаптивний спосіб існування серед інших. Визначення “живуть разом” позначає: разом готують їжу, разом грають, займаються спортом, творчістю і разом проходять лікування.

Терапевтичне співтовариство для зловживають психоактивними речовинами – це спільність людей, реабілітація і реадаптація яких відбувається в середовищі, структурованої певним чином, шляхом довгострокового стаціонарного проживання на основі відмови від прийому ПАР. Терапевтичні спільноти визначаються як вільна від ПАР середовище, де люди з проблемами залежності живуть разом організованим і структурованим чином, готуючись до майбутнього життя без ПАР в зовнішньому суспільстві.

У терапевтичному співтоваристві РЦ «Трансформація» існують жорстко регламентовані норми і правила, які є обов’язковими для дотримання кожним членом ТС, включаючи співробітників. Модель TC включає дев’ять обов’язкових елементів. Ці елементи засновані на теорії соціального навчання, яке застосовує співтовариство, щоб сприяти поведінковим і світоглядним змін. Елементи: активну участь, зворотний зв’язок членів МС, рольове моделювання, колективні способи для керівництва індивідуальним зміною, загальні норми і цінності, структурованість і систематичність, відкриті комунікації, взаємовідносини особистості і групи, унікальна термінологія.

Завдання терапевтичної спільноти

Говорячи про роль ТС в РЦ «Трансформація», необхідно відзначити, що основним завданням даного методу є реінтеграція людини в соціум і розвиток його здатності до адаптації. Збереження існуючих зв’язків з оточуючими людьми і встановлення нових розглядається як серйозний терапевтичний інструмент. Метою ТС є не саме по собі лікування хвороби, а надання простору для всебічного розвитку особистості клієнта. Проведена в рамках ТС групова робота, яка включає механізм “віддзеркалювання”, при зіткненні з іншим дозволяє досвідченим шляхом визначити межі свого “Я”; розмежувати внутрішній світ і реальність (наприклад, це мої бажання переслідують мене або це інші люди переслідують мене); розмежувати власні переживання з бажаннями і переживаннями іншого, поєднати суперечливі почуття, спрямовані на іншого; зрозуміти, як впливає власну поведінку учасника на інших учасників групи – все це є значущим в адаптації клієнта. Клієнтів РЦ втягують в максимально можливу участь в повсякденному житті ТЗ (наприклад, складання списку продуктів і їх покупка, управління бюджетом при виборі продуктів харчування, організація дозвілля, підтримка порядку в кімнатах, дотримання правил гігієни).

У ТЗ по-іншому розглядається концепція турботи. Вона полягає не в роботі, що виконується замість клієнта, а в тому щоб надати йому допомогу при самостійному виконанні своєї роботи, включаючи сюди конфронтацію реальністю. Наприклад, робота консультанта полягає не в тому, щоб замість пацієнта вимити підлогу в своїй кімнаті, а в тому, щоб допомогти йому закінчити свою роботу самому.

Найважливішим принципом побудови відносин в ТС між клієнтами і персоналом є партнерство.

Одне з важливих напрямків діяльності ТС – терапія середовищем (milieu therapy або therapeutic environment). Організація терапевтичного середовища передбачає наявність простору дослідження клієнтом свого внутрішнього світу, аналіз своїх відносин з іншими, можливість розмістити свою тривогу і агресію, не руйнуючи себе або інших. Це простір являє собою місце, в якому він може розмістити всі частини своєї особистості, включаючи і ті, які він не може помістити в сім’ю або традиційним суспільством. Образно кажучи, закритий стаціонар РЦ «Трансформація» можна розглядати як місце, в якому залежний може розмістити свої тривоги, “контейнер” тривоги суспільства і сім’ї. Забезпечуючи належний догляд за безпорадним в соціальному житті клієнтом, консультанти стаціонару дозволяють йому вивчити весь свій потенціал і реалізувати його. У ТЗ ситуація терапевтичного оточення служить безпечної рамкою дослідження себе і інших, з одного боку, допускаючи конфлікти і конкуренцію, з іншого, обмежуючи способи вираження і руйнівність цих спроб.

Основні принципи терапевтичної спільноти

 Традиційно медична модель орієнтується на пацієнта поза контекстом його відносин з
оточуючими його людьми. Лікарі та близькі стурбовані станом пацієнта, і мало кого цікавлять почуття і стан членів сім’ї, що несуть основне навантаження. Це, в свою чергу, призводить до всезростаючої безпорадності пацієнта і виснаження тих, хто про нього піклується. Тим часом, вперше диференціація, виділення себе з інших, самоосознаванія людини відбувається в сімейній групі, де необхідно ділити простір з іншими людьми. В цьому випадку можна зрозуміти, де розташовується власне “Я” і де починається інша людина. Іншими словами, це поява кордонів: “мені потрібен інший на тій же території, що і я, тоді у мене є можливість спостерігати іншого і, бачачи ставлення інших, я можу побачити частину себе, як в дзеркалі”. На відміну від традиційного психіатричного стаціонару ТС виходить з колективістської моделі розгляду проблеми психічного здоров’я, поміщаючи в центр уваги взаємодія пацієнта з оточуючими людьми. В основі цього підходу лежить коммуналізм – спільна діяльність всіх членів спільноти з підтримання життя в ньому.

Наступним важливим принципом ТС можна назвати відкрите, чесне спілкування між усіма членами терапевтичної спільноти – персоналом і клієнтами. Співробітники РЦ «Трансформація», в свою чергу, знаходяться в ситуації безперервного аналізу того, що відбувається в ТС, вивчення природи конфліктів, переживань, емоційного відновлення.

Ще один з принципів ТС – конфронтація реальністю, передбачає взаємне отримання зворотного зв’язку всіма членами терапевтичної спільноти.

Іншим, не менш важливим, принципом є підхід до лікування як до процесу навчання, навчання. Мається на увазі научение розуміння себе, совладанію з сильними почуттями, спілкуванню із зовнішнім світом і його представниками в повсякденному житті, життєвим навичкам (самообслуговування, спілкування з рідними, роботодавцем, продавцем в магазині і ін.), Необхідним для самостійного проживання. У нашому ТЗ, коло перерахованих заходів доповнюють освітні програми, професійна підготовка і перепідготовка на етапі проходження ресоціалізації.

Як показує досвід роботи ТС в різних країнах, найбільш успішною моделлю розвитку МС виявилася та, при якій ТЗ розглядається як форма лікування, що надає можливість використання індивідуальних, групових чи сімейних варіантів роботи, що і практикується в РЦ «Трансформація».

Сертифікати

certificates img 2 certificates img 3 certificates img 4 certificates img 5 certificates img 6 certificates img 7 certificates img 8 certificates img 9 certificates img 10 certificates img 11 certificates img 12 certificates img 13 certificates img 14 certificates img 15 certificates img 16 certificates img 17 certificates img 18 certificates img 19 certificates img 20

Наші партнери

Безкоштовна консультація

Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.

Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Безкоштовна консультація