Профілактика наркоманії та алкоголізму
Незважаючи на всю згубність вживання алкоголю та наркотиків, людина зловживав ними з давніх часів, а сучасні масштаби наркоманії та алкоголізму змушують громадськість шукати нові методи боротьби за здоров’я людства. Що стосується наркоманії, то найбільше вона поширена в молодіжному середовищі – це нищівний удар по сьогодення та майбуття суспільства.
Ті, хто заробляють на цьому шалені гроші, не зупиняються на досягнутому, пропонуючи бажаючим випробувати нові відчуття, препарати, які здатні завдати непоправної шкоди здоров’ю і викликати звикання вже після першого прийому. У світлі вищесказаного велике значення набуває профілактика наркоманії та алкоголізму.
Наркоманія і алкоголізм: трохи статистики
Трохи світової статистики. Близько чверті мільярда людей хоча б один раз у житті вживали речовини, що змінюють свідомість, і 12% з них є залежними – вони не в силах самостійно побороти тягу до наркотичних речовин. Щорічно від передозування наркотиків в світі помирає близько 190000 чоловік, а найбільше наркоманів зареєстровано в США, причому вживати наркотики тут починають з 12 років.
Як йдуть справи в Україні? Згідно з офіційною статистикою, в нашій країні вживають наркотичні речовини близько 10% молодих людей, вік яких варіюється від 15 до 34 років. Зростання кількості наркозалежних пов’язують насамперед з доступністю психоактивних речовин. Майже 70% з опитаних підтвердили, що мають можливість (на дискотеці, по оголошенню в інтернеті, по дзвінку) купити марихуану, 25% – опіоїдні наркотики, 38% – екстазі. Перше знайомство з забороненими речовинами у третій частині наркоманів відбувається у віці від 12 до 16 років.
Ситуація з алкоголізмом не краще. Офіційно зареєстрованих алкоголіків сьогодні в Україні налічується близько 700000. На шість питущих чоловіків припадає одна жінка. Приблизно у десятої частини з цієї кількості людей були зареєстровані серйозні розлади психіки на тлі вживання спиртних напоїв. Відповідно до проведених досліджень, тільки 4% молодих людей у віці від 15 до 34 років не вживають алкоголь, а близько 20% чоловіків роблять це 2-3 рази на тиждень. Сьогодні в число улюблених напоїв входить не тільки пиво, горілка, а й популярна серед молоді слабоалкогольна продукція, якої віддає перевагу близько 40% респондентів. За даними органів статистики, смертність від отруєння алкоголем в Україні в 16 разів вище, ніж в європейських країнах.
Наркоманія, алкоголізм і тютюнопаління набули масового характеру серед української молоді, вік більшості залежних не перевищує 30 років. Проблема ускладнена великим рівнем безробіття, недоступністю вищої освіти для 30% молодих людей і іншими соціально-економічними проблемами.
Заходи щодо профілактики наркоманії
Профілактика алкоголізму та наркоманії – це система заходів, спрямованих на обмеження поширення наркотичних речовин, а також антинаркотична і антиалкогольна пропаганда, яка здійснюється в засобах масової інформації, в суспільстві.
Профілактика повинна бути диференційованою і спрямованої на певні цільові групи, кожна з яких сприйнятлива до одних заходів і абсолютно не сприйнятлива до інших. Існують сотні факторів, які можуть послужити причиною формування залежності, які діють на індивідуальному чи соціальному рівнях. Головна мета профілактичних заходів – протистояти цим факторам.
Загальна профілактика повинна впливати на всі категорії молоді, а її основні завдання – протидіяти спільним причин вживання наркотиків і алкоголю. Такими можуть бути політичні, економічні зміни в суспільстві, які здатні впливати на поведінку його членів. Основними заходами загальної профілактики є:
- пропаганда здорового способу життя;
- інформування про вплив наркотичних речовин і алкоголю на фізичне і психічне здоров’я, ризики, пов’язані з їх вживанням;
- стимулювання молоді до звернення за професійною допомогою до психологів, наркологів;
- формування позитивної системи цінностей;
- формування навичок, які дозволять підліткам адаптуватися до складних життєвих ситуацій;
- виховання лідерів в молодіжному середовищі.
Крім цього, проводиться вибіркова профілактика наркоманії у підлітків, яка спрямована на роботу з дітьми, які мають порушення в поведінці. Основна ідея цього виду профілактики – прилучення до наркотиків і алкоголю відбувається на тлі будь-яких психологічних або інших проблем, подолати які підліток самостійно не може. Мета заходів – як можна більш раннє виявлення таких проблем у підлітків і відповідна психологічна допомога.
Профілактика може бути спрямована не тільки на тих, хто ще не долучився до алкоголю і наркотиків, а й на осіб, які мають досвід їх вживання. Існує цілий ряд ознак і змін в поведінці, що вказують на пристрасть до психоактивних речовин, наприклад, байдужість до подій навколо, зміна звичного кола спілкування, депресії і т. Д. Дуже важливо встановити довірчі відносини з цією групою людей, оскільки найчастіше вони виходять за межі зони уваги офіційної системи охорони здоров’я.
Спеціальним напрямом в профілактиці є реабілітація. Це серія заходів, спрямованих на відновлення психологічного і фізичного здоров’я, адаптації залежних до нової для них життя – без наркотиків. Важливим етапом в реабілітації є профілактика, яка дозволяє запобігти рецидивам, утримати поведінку людини в рамках сформованих принципів здорового способу життя.
Реабілітація в центрі «Антинаркотик»
В реабілітаційний центр «Антинаркотик» за допомогою звертаються як самі наркозалежні, так і їх близькі. Саме пильність останніх найчастіше допомагає запобігти формуванню залежності, врятувати життя людям, що страждають наркотичною та алкогольною залежністю. Прийняти допомогу – дуже важливий крок для залежних, але це єдиний шанс повернутися до нормального життя, сформувати нову систему цінностей.
Звернутися за допомогою варто в тих випадках, коли вам доводиться стикатися з такими типовими ознаками залежності:
- агресивна поведінка, дратівливість;
- поганий сон (порушення біологічного годинника: неспання в нічний час, сон вдень, погане засипання);
- сильна спрага, гіпераппетіт;
- напади сміху;
- депресивний стан;
- галюцинації і ін.
Вам навряд чи вдасться схилити залежного до лікування за допомогою погроз і насильства – це загрожує ще більшою недовірою з боку хворого. Тільки бажання самого наркомана або алкоголіка є визначальною успіху будь-якої реабілітаційної програми. При необхідності повинні бути проведені необхідні мотиваційні заходи, які дозволять залежному прийняти самостійне рішення.
Основою курсу є унікальна програма «12 кроків», яка за десятиліття свого існування допомогла позбавитися від залежності сотням тисяч людей. Залежним треба буде пройти кілька етапів: детоксикацію, реабілітацію та ресоціалізацію. На першому етапі лікарі допомагають очистити організм пацієнта від токсинів, що допомагає нормалізувати роботу внутрішніх органів і систем, знизити вираженість абстинентного синдрому, але найбільш важливими є два останні етапи.
Реабілітація в центрі допомагає повністю змінити систему цінностей людини, знайти нові орієнтири, навчитися радіти життю і долати труднощі без зміни свідомості. Не менш важливо допомогти адаптуватися залежним після проходження курсу – це завдання ресоціалізації. Навіть після реабілітації пацієнти центру залишаються в полі зору фахівців, які допомагають впоратися з життєвими проблемами. Доброю профілактикою наркоманії та алкоголізму є різноманітні заходи, в які залучені колишні залежні.
Профілактика як основний метод боротьби з наркоманією і алкоголізмом
Діяльність центру «Антинаркотик» не обмежується реабілітацією. Своїм завданням фахівці клініки вважають не тільки допомога залежним, а й профілактику. Це цілий ряд різних проектів, які допомагають зробити наше суспільство здоровим і успішним:
- інформаційні програми, спрямовані на профілактику наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління в школах, вищих навчальних закладах;
- робота з співзалежних (спеціальні курси для родичів, які дозволяють створити необхідні умови для профілактики рецидивів);
- семінари для співзалежних;
- психологічна допомога та консультації з будь-яких видів залежностей в телефонному режимі;
- тренувальні табори для видужуючих і членів їх сімей, де у них є можливість спілкуватися і ділитися враженнями один з одним, з відомими людьми;
- спортивні змагання між командами залежних;
- інформаційно-просвітницька діяльність в засобах масової інформації – профілактика наркоманії, тютюнопаління, алкоголізму.
Мета реабілітаційного центру – не просто відмова від вживання психоактивних речовин (ПАР) і алкоголю, сигарет, але і створення умов, які дозволяють людині в майбутньому знову не стати заручником цих згубних пристрастей.
Сертифікати
Наші партнери
Безкоштовна консультація
Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.
Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.