Безкоштовна консультація по телефону цілодобово 24/7
flag uk uk

Профілактика наркоманії та алкоголізму

Незважаючи на всю згубність вживання алкоголю та наркотиків, людина зловживав ними з давніх часів, а сучасні масштаби наркоманії та алкоголізму змушують громадськість шукати нові методи боротьби за здоров’я людства. Що стосується наркоманії, то найбільше вона поширена в молодіжному середовищі – це нищівний удар по сьогодення та майбуття суспільства.

Ті, хто заробляють на цьому шалені гроші, не зупиняються на досягнутому, пропонуючи бажаючим випробувати нові відчуття, препарати, які здатні завдати непоправної шкоди здоров’ю і викликати звикання вже після першого прийому. У світлі вищесказаного велике значення набуває профілактика наркоманії та алкоголізму.

Наркоманія і алкоголізм: трохи статистики

Трохи світової статистики. Близько чверті мільярда людей хоча б один раз у житті вживали речовини, що змінюють свідомість, і 12% з них є залежними – вони не в силах самостійно побороти тягу до наркотичних речовин. Щорічно від передозування наркотиків в світі помирає близько 190000 чоловік, а найбільше наркоманів зареєстровано в США, причому вживати наркотики тут починають з 12 років.

Як йдуть справи в Україні? Згідно з офіційною статистикою, в нашій країні вживають наркотичні речовини близько 10% молодих людей, вік яких варіюється від 15 до 34 років. Зростання кількості наркозалежних пов’язують насамперед з доступністю психоактивних речовин. Майже 70% з опитаних підтвердили, що мають можливість (на дискотеці, по оголошенню в інтернеті, по дзвінку) купити марихуану, 25% – опіоїдні наркотики, 38% – екстазі. Перше знайомство з забороненими речовинами у третій частині наркоманів відбувається у віці від 12 до 16 років.

Ситуація з алкоголізмом не краще. Офіційно зареєстрованих алкоголіків сьогодні в Україні налічується близько 700000. На шість питущих чоловіків припадає одна жінка. Приблизно у десятої частини з цієї кількості людей були зареєстровані серйозні розлади психіки на тлі вживання спиртних напоїв. Відповідно до проведених досліджень, тільки 4% молодих людей у ​​віці від 15 до 34 років не вживають алкоголь, а близько 20% чоловіків роблять це 2-3 рази на тиждень. Сьогодні в число улюблених напоїв входить не тільки пиво, горілка, а й популярна серед молоді слабоалкогольна продукція, якої віддає перевагу близько 40% респондентів. За даними органів статистики, смертність від отруєння алкоголем в Україні в 16 разів вище, ніж в європейських країнах.

Наркоманія, алкоголізм і тютюнопаління набули масового характеру серед української молоді, вік більшості залежних не перевищує 30 років. Проблема ускладнена великим рівнем безробіття, недоступністю вищої освіти для 30% молодих людей і іншими соціально-економічними проблемами.

Заходи щодо профілактики наркоманії

Профілактика алкоголізму та наркоманії – це система заходів, спрямованих на обмеження поширення наркотичних речовин, а також антинаркотична і антиалкогольна пропаганда, яка здійснюється в засобах масової інформації, в суспільстві.

Профілактика повинна бути диференційованою і спрямованої на певні цільові групи, кожна з яких сприйнятлива до одних заходів і абсолютно не сприйнятлива до інших. Існують сотні факторів, які можуть послужити причиною формування залежності, які діють на індивідуальному чи соціальному рівнях. Головна мета профілактичних заходів – протистояти цим факторам.

Загальна профілактика повинна впливати на всі категорії молоді, а її основні завдання – протидіяти спільним причин вживання наркотиків і алкоголю. Такими можуть бути політичні, економічні зміни в суспільстві, які здатні впливати на поведінку його членів. Основними заходами загальної профілактики є:

 • пропаганда здорового способу життя;
 • інформування про вплив наркотичних речовин і алкоголю на фізичне і психічне здоров’я, ризики, пов’язані з їх вживанням;
 • стимулювання молоді до звернення за професійною допомогою до психологів, наркологів;
 • формування позитивної системи цінностей;
 • формування навичок, які дозволять підліткам адаптуватися до складних життєвих ситуацій;
 • виховання лідерів в молодіжному середовищі.

Крім цього, проводиться вибіркова профілактика наркоманії у підлітків, яка спрямована на роботу з дітьми, які мають порушення в поведінці. Основна ідея цього виду профілактики – прилучення до наркотиків і алкоголю відбувається на тлі будь-яких психологічних або інших проблем, подолати які підліток самостійно не може. Мета заходів – як можна більш раннє виявлення таких проблем у підлітків і відповідна психологічна допомога.

Профілактика може бути спрямована не тільки на тих, хто ще не долучився до алкоголю і наркотиків, а й на осіб, які мають досвід їх вживання. Існує цілий ряд ознак і змін в поведінці, що вказують на пристрасть до психоактивних речовин, наприклад, байдужість до подій навколо, зміна звичного кола спілкування, депресії і т. Д. Дуже важливо встановити довірчі відносини з цією групою людей, оскільки найчастіше вони виходять за межі зони уваги офіційної системи охорони здоров’я.

Спеціальним напрямом в профілактиці є реабілітація. Це серія заходів, спрямованих на відновлення психологічного і фізичного здоров’я, адаптації залежних до нової для них життя – без наркотиків. Важливим етапом в реабілітації є профілактика, яка дозволяє запобігти рецидивам, утримати поведінку людини в рамках сформованих принципів здорового способу життя.

Реабілітація в центрі «Антинаркотик»

В реабілітаційний центр «Антинаркотик» за допомогою звертаються як самі наркозалежні, так і їх близькі. Саме пильність останніх найчастіше допомагає запобігти формуванню залежності, врятувати життя людям, що страждають наркотичною та алкогольною залежністю. Прийняти допомогу – дуже важливий крок для залежних, але це єдиний шанс повернутися до нормального життя, сформувати нову систему цінностей.

Звернутися за допомогою варто в тих випадках, коли вам доводиться стикатися з такими типовими ознаками залежності:

 • агресивна поведінка, дратівливість;
 • поганий сон (порушення біологічного годинника: неспання в нічний час, сон вдень, погане засипання);
 • сильна спрага, гіпераппетіт;
 • напади сміху;
 • депресивний стан;
 • галюцинації і ін.

Вам навряд чи вдасться схилити залежного до лікування за допомогою погроз і насильства – це загрожує ще більшою недовірою з боку хворого. Тільки бажання самого наркомана або алкоголіка є визначальною успіху будь-якої реабілітаційної програми. При необхідності повинні бути проведені необхідні мотиваційні заходи, які дозволять залежному прийняти самостійне рішення.

Основою курсу є унікальна програма «12 кроків», яка за десятиліття свого існування допомогла позбавитися від залежності сотням тисяч людей. Залежним треба буде пройти кілька етапів: детоксикацію, реабілітацію та ресоціалізацію. На першому етапі лікарі допомагають очистити організм пацієнта від токсинів, що допомагає нормалізувати роботу внутрішніх органів і систем, знизити вираженість абстинентного синдрому, але найбільш важливими є два останні етапи.

Реабілітація в центрі допомагає повністю змінити систему цінностей людини, знайти нові орієнтири, навчитися радіти життю і долати труднощі без зміни свідомості. Не менш важливо допомогти адаптуватися залежним після проходження курсу – це завдання ресоціалізації. Навіть після реабілітації пацієнти центру залишаються в полі зору фахівців, які допомагають впоратися з життєвими проблемами. Доброю профілактикою наркоманії та алкоголізму є різноманітні заходи, в які залучені колишні залежні.

Профілактика як основний метод боротьби з наркоманією і алкоголізмом

Діяльність центру «Антинаркотик» не обмежується реабілітацією. Своїм завданням фахівці клініки вважають не тільки допомога залежним, а й профілактику. Це цілий ряд різних проектів, які допомагають зробити наше суспільство здоровим і успішним:

 • інформаційні програми, спрямовані на профілактику наркоманії, алкоголізму, тютюнопаління в школах, вищих навчальних закладах;
 • робота з співзалежних (спеціальні курси для родичів, які дозволяють створити необхідні умови для профілактики рецидивів);
 • семінари для співзалежних;
 • психологічна допомога та консультації з будь-яких видів залежностей в телефонному режимі;
 • тренувальні табори для видужуючих і членів їх сімей, де у них є можливість спілкуватися і ділитися враженнями один з одним, з відомими людьми;
 • спортивні змагання між командами залежних;
 • інформаційно-просвітницька діяльність в засобах масової інформації – профілактика наркоманії, тютюнопаління, алкоголізму.

Мета реабілітаційного центру – не просто відмова від вживання психоактивних речовин (ПАР) і алкоголю, сигарет, але і створення умов, які дозволяють людині в майбутньому знову не стати заручником цих згубних пристрастей.

Сертифікати

certificates img 2 certificates img 3 certificates img 4 certificates img 5 certificates img 6 certificates img 7 certificates img 8 certificates img 9 certificates img 10 certificates img 11 certificates img 12 certificates img 13 certificates img 14 certificates img 15 certificates img 16 certificates img 17 certificates img 18 certificates img 19 certificates img 20

Наші партнери

Безкоштовна консультація

Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.

Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Безкоштовна консультація