Автор: Александр Шуляк

Александр Шуляк

Координатор группы созависимых, психотерапевт
Александр Шуляк

Чи можна вилікувати алкоголізм? Шанс є завжди

Алкоголізм - це неконтрольоване вживання спиртних напоїв, з яким пов'язана велика кількість проблем. Навколо цього захворювання виникло безліч міфів і чуток, тому ставлення до нього у кожного своє. Яка природа алкоголізму? Як стають алкоголіками? Чи існує схильність до цієї хвороби? Чи можна вилікувати алкоголізм? Про це та багато іншого в нашій статті, підготовленій за участю співробітників реабілітаційного центру «Антинаркотик», звернутися до фахівців якого (психологам, наркологів) ви можете цілодобово за телефонами, вказаними на сайті.
Зміст

 1. Що таке алкоголізм?
 2. Причини формування алкоголізму
 3. Алкоголь: міфи і помилки
 4. Як можна вилікувати алкоголізм?

Що таке алкоголізм

Алкоголізм є не просто згубною пристрастю, а важкою хворобою. Природа формування алкоголізму - соматична і психологічна. У першому випадку це призводить до розвитку стійкої фізіологічної залежності. Не варто забувати і про інші проблеми, які алкоголь приносить в соціальну і економічну сферу - питуща людина прирікає на страждання не тільки себе, але і близьких людей, завдає матеріальної шкоди не тільки свою сім'ю, а й державі.
Етиловий спирт (етанол) є досить сильною отрутою. Вживання алкоголю - це, по суті, отруєння організму, ступінь якого зменшується завдяки швидкій роботі печінки. Вона розщеплює спирт на відносно безпечні для організму речовини, правда, і в їх числі можна знайти дуже багато сильних токсинів. Навіть при одноразовому вживанні напоїв, що містять етиловий спирт, під ударом виявляються:

 • нервова система;
 • серце;
 • судинна система;
 • печінку;
 • нирки;
 • шлунок;
 • репродуктивна система.

При тривалому вживанні алкогольних напоїв у людини можуть розвиватися такі хвороби:

 • гастрити, виразка шлунка;
 • цироз печінки;
 • інсульт;
 • інфаркт міокарда;
 • енцефалопатія та ін.

Залежність формується в кілька етапів. У перший час у людини вже є психологічна залежність, але відсутнє фізіологічна, немає абстинентного синдрому (похмілля). Вони з'являються на другому етапі. Третя стадія характеризується сп'янінням навіть від незначних доз спиртного, розумової і психічною деградацією людини.
Кинути пити тим складніше, чим вище стадія. На першій стадії людина може зробити це зусиллям волі, але на двох наступних для цього знадобляться спеціальні медичні препарати, які допоможуть при відмові від алкоголю легше перенести фізичні і психологічні страждання. Проблема полягає і в тому, що на перших порах людина ще не відчуває будь-яких значних змін в організмі, тому не готовий відмовитися від прийому спиртовмісних напоїв.
Крім цього, фахівці виділяють чоловічий, жіночий, пивний алкоголізм. Втім, чи є залежний чоловіком або жінкою, вживає міцні спиртні напої або пиво, результати у всіх випадках практично ідентичні - руйнування здоров'я, деградація особистості, соціальні проблеми.

Причини формування алкоголізму

Формування алкозалежності відбувається поступово. На перших порах людина отримує певне задоволення від вживання алкоголю, завдяки чому його нервова система створює стійку асоціацію: алкоголь - це задоволення, свято, відпочинок. Це призводить до формування психологічної залежності, і якщо людина не здатна відмовитися від спиртного на цьому етапі, хвороба продовжує розвиватися.
В організмі людини етиловий спирт дуже швидко розпадається, в результаті чого вивільняється величезна кількість енергії. У звичайному режимі це відбувається за допомогою білків, вуглеводів, жирів, тому етанол дуже швидко стає учасником обміну речовин в організмі, а оскільки це психоактивну речовину, то психічна залежність формується дуже швидко.
При частому вживанні алкоголю організму доводиться перебудовувати свій обмін речовин і спиртне отримує в ньому провідну роль. При відсутності в організмі етанолу обмін речовин відбувається дуже повільно, але повертається в первісний стан, однак протікає цей процес дуже болісно в супроводі фізичних і психічних страждань. Їх вираженість залежить від стадії хвороби, кількості вживаного алкоголю і т. Д. Витримати «ломку» в стані далеко не кожен, тому багато хто відмовляється страждати і дають організму чергову дозу.

Алкоголь: міфи і помилки

Алкоголь має цілий ряд властивостей, які також можуть бути однією з причин формування залежності, причому багато з них спиртні напої були наділені безпідставно.
Одне з цікавих властивостей алкоголю - здатність «зігрівати». Такий ефект зробив популярними міцні напої в країнах з холодним кліматом. Правда, відчуття тепла є тимчасовим і в більшій мірі ілюзорним (що досить небезпечно при вживанні алкоголю на морозі), але завдяки цьому спиртні напої отримали назву «міцні».
Ще одна властивість етилового спирту, завдяки якому шанувальників у спиртного стає більше - його антисептичні властивості. Як засіб для зовнішньої обробки він дійсно заслуговує на увагу, але це всього лише один із проявів його токсичності. Шкода, що людина завдає організму, вживаючи алкоголь, незрівнянно більше, ніж його користь як антисептика.
Вважається, що кількість вживають алкоголь людей збільшилася саме в останні місяці, а пов'язують це з появою нових технологій, що дозволяють отримувати дійсно якісні спиртні напої.

Як можна вилікувати алкоголізм?

В першу чергу пам'ятаєте, що алкоголізм - хвороба хронічна, тому процес і час лікування залежать від таких факторів, як стаж вживання алкоголю, стан здоров'я людини і т. Д.
Першочерговим завданням залежного, а отже, і лікаря, є визнання пацієнтом факту хвороби. Етанол порушує нормальний перебіг всіх процесів в організмі, і в першу чергу біохімічних реакцій в корі головного мозку. Це важке порушення обміну речовин, передачі нервових імпульсів. Результатом є психічний розлад, яке ми називаємо просто залежністю. Безумовно, поряд з цим уражаються всі життєво важливі органи, що тільки погіршує ситуацію.
Як ми вже писали вище, алкоголізм - це хвороба хронічна, значить і підходи до її лікування повинні бути такими ж, як при лікуванні інших хронічних захворювань. Методи лікування, що застосовуються в реабілітаційному центрі «Антинаркотик», дозволяють домогтися стійкої ремісії. Основою курсу є програма «12 кроків», яка за роки свого існування дозволила позбутися від різних видів залежності десяткам тисяч людей. Її основні завдання - формування у людини нових цінностей, усвідомлення помилок, які були допущені, прищеплення навичок адаптації до нових умов. Найбільшої ефективності досягають, комбінуючи медикаментозне лікування і психотерапію, подальше спостереження у психолога, що допомагає знизити ризик рецидивів.
Здобути повну перемогу над спиртним можна тільки в тому випадку, якщо людина повністю відмовляється від нього. Алкоголь повинен зникнути з життя залежного, як той, кого ми викреслюємо назавжди за зраду. Спиртне підступно, і знайти ту межу, яка відділяє безпечну зону від токсичної, практично неможливо. У практиці фахівців тисячі випадків, коли люди, які перебувають в стадії ремісії п'ять, десять і навіть двадцять років, починали знову вживати спиртні напої після «випадкових» п'ятдесяти грамів. Тому навіть у таких людей хвороба знаходиться в хронічній стадії, але при утриманні вона прекрасно контролюється і людина живе повноцінним життям, виховує дітей, домагається успіхів на будь-яких теренах.
Домогтися стійкого результату навіюванням страху перед вживанням спиртного, тиском з боку близьких людей, докорами, звинуваченнями у всіх невдачах неможливо. Такі методи не тільки не дають результату, а й здатні викликати абсолютно зворотну реакцію залежного.
З часом через постійні конфлікти на тлі вживання спиртного, недовіри близьких, егоїзму алкоголіка відбувається лише наростання апатії і байдужості до самого себе. Саме тому програма лікування повинна бути комплексною і включати медикаментозну терапію, яка дозволить нормалізувати обмінні процеси в організмі, знизити потяг до спиртного, а також психотерапевтичну роботу, причому не тільки з залежним, а й з близькими йому людьми.
Тепер трохи про запої. Вони виникають у людини, яка страждає другою стадією алкоголізму. Тривале вживання спиртного не завжди є запоєм. У людей хворих він починається з пари чарок, які переводять організм на обмін речовин за участю етанолу. Відмовитися від спиртного людина вже не може, оскільки це викликає фізичні страждання.
Самостійний вихід із запою - явище досить рідкісне. Це велике навантаження на всі життєво важливі органи і високий ризик розвитку таких ускладнень, як інсульт, інфаркт, «біла гарячка» і т. Д. Справитися з цим вдається не кожному.
Як допомогти алкоголіку? У реабілітаційному центрі для зменшення вираженості абстинентного синдрому, нормалізації роботи внутрішніх органів і систем вдаються до детоксикації (фахівці допомагають очистити організм від продуктів метаболізму етанолу), медикаментозної терапії, що дозволяє за 2-3 доби нормалізувати стан пацієнта без вживання алкоголю.
Це тільки початок, і в подальшому залежному треба буде пройти довгий шлях, який допоможе йому повернутися до нормального життя. Пам'ятайте, що лікувати людину без його згоди не можна. Це не тільки заборонено законом (примусове лікування проводиться лише в разі, якщо людина становить небезпеку для суспільства), але і не приносить ніяких результатів. Позбутися від алкогольної залежності можна тільки при наявності мотивації у самої людини, що страждає на алкоголізм.

Сертифікати
certificates img 2 certificates img 3 certificates img 4 certificates img 5 certificates img 6 certificates img 7 certificates img 8 certificates img 9 certificates img 10 certificates img 11 certificates img 12 certificates img 13 certificates img 14 certificates img 15 certificates img 16 certificates img 17 certificates img 18 certificates img 19 certificates img 20
Безкоштовна консультація

Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.

Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Безкоштовна консультація