Безкоштовна консультація по телефону цілодобово 24/7
Автор: Александр Шуляк

Александр Шуляк

Координатор группы созависимых, психотерапевт
Александр Шуляк

Як швидко з’являється залежність від наркотиків

Необхідний час для формування залежності до наркотичних речовин залежить, перш за все, від їх типу і способу введення в організм. Незалежно від виду наркотиків, прийнято виділяти три стадії розвитку наркоманії:

 1. Психічна залежність. Виникає при регулярному вживанні психоактивних речовин і характеризується постійним зменшенням стану ейфорії, що призводить до необхідності збільшення дози. У перервах між прийомами залежний відчуває дискомфорт, психічну напругу, у нього знижується працездатність.
 2. Фізична залежність. Організм наркомана продовжує адаптуватися до наркотичних речовин, викликаючи цілу серію функціональних розладів, характерних для абстинентного синдрому або «ломки». У цей період до вже наявних змін додаються постійний психічний дискомфорт, порушення вегетативної нервової системи, порушення апетиту, блювота, судоми кінцівок і ін.
 3. Для третьої стадії властиві істотні зміни психіки і фізичного стану залежного. Залежність від наркотичних засобів продовжує посилюватися. Апатія, порушення координації рухів, фізичне виснаження, блідість шкірних покривів, зниження артеріального тиску - найбільш характерні симптоми прогресуючої хвороби.

Як виникає залежність від наркотиків

Розглянемо, як розвивається наркотична залежність на прикладі різних типів наркотиків:

 • Опіати. Терміни розвитку залежності залежать від виду наркотику і способу його вживання. При внутрішньовенному введенні героїну залежність формується після 4-5 ін'єкцій, морфіну - після 10-15 ін'єкцій, опію ( «ширки») - після 2-3 тижнів прийому, кодеїну - після 1 місяця нерегулярного прийому. Найбільш повільне звикання відбувається при оральному вживанні опію.
 • Каннабіноїди (марихуана, гашиш). Найбільш поширений в світі вид наркотичної залежності, яка формується протягом 1-10 років регулярного куріння конопель. Виражається в сильному психічному дискомфорті при великих перервах у вживанні.
 • Барбітурати. Звикання відбувається досить швидко - щоденне вживання барбітуратів в терапевтичних дозах призводить до психічної залежності вже через 4-6 тижнів, а ще через 4 тижні формується фізична залежність. Ознаками першої стадії залежності є почуття занепокоєння, незадоволеності.
 • Психостимулятори (кокаїн, амфетамін, метамфетамін, «екстазі»). Залежність розвивається не пізніше 3 тижнів нерегулярного вживання або через 4-5 внутрішньовенних введень. Зростання толерантності відбувається, як правило, через більш частого прийому препаратів. У відсутності психоактивних речовин людині важко зосередитися, він відчуває психічний дискомфорт, знижується працездатність.
 • Галюціногени. Дана категорія коштів, як правило, вживається нерегулярно, тому в порівнянні з іншими видами залежності, пристрасть до галлюциногенам виникає рідше. Найчастіше проявляється у вигляді психічної залежності, а після деякого періоду хворі починають приймати інші наркотики. Проте, існують психоделічні препарати, здатні вже після першого прийому викликати сильну психічну і фізичну залежність. До них відносяться засоби на основі лізергінової кислоти (ЛСД).
 • Солі. Стійка психічна та фізична залежність формуються після першого вживання. Для того щоб впоратися з симптомами «ломки» залежному доводиться приймати наркотичну речовину кожні кілька годин. Наркомани з великим стажем вживання можуть робити до 30 ін'єкцій на добу.

Ознаки вживання наркотиків

Основні ознаки наркоманії для всіх видів наркотичних речовин:

 • Різкі зміни в настрої. Виникають без об'єктивних причин. Людина може бути надмірно дратівливим, агресивним або неприродно веселим.
 • Порушення біоритмів. В період формування залежності відзначаються порушення режиму: вночі залежний може не спати, проявляти активність, а днем ​​бути млявим, сонним.
 • Зміни апетиту. Виявляються в його повній відсутності або навпаки - в нападах «обжерливості». Порушується звичний режим прийому їжі - людина може протягом дня нічого не їсти, а вночі вживати велику кількість їжі.
 • Зміни в поведінці. Істотно змінюється коло спілкування: з давніми знайомими він обриває всі зв'язки, зате у нього з'являються нові товариші, з якими на перший погляд людини нічого не пов'язує. Залежний прагне більшу частину часу знаходитися в самоті, повертається пізно, без пояснень причин відсутності. Дуже часто безпричинно бреше, не побоюючись, що це може виглядати неправдоподібно.
 • Підвищена потреба в матеріальних засобах. Залежний гостро потребує грошей, не пояснює своїх витрат. З будинку можуть зникати цінні речі, а від знайомих чи сусідів ви дізнаєтеся про його борги.
 • Неохайний зовнішній вигляд. Наркозалежні мало уваги приділяють своєму зовнішньому вигляду. Брудна, пом'ята одяг, нехтування правилами особистої гігієни - всі ці ознаки посилюються з розвитком хвороби.

Вилікувати наркомана в домашніх умовах - неможливо. «Ломка» - це серйозно випробування для залежного, тому не намагайтеся змусити терпіти її, а спробуйте поговорити про необхідність лікування в спеціалізованій клініці. Якщо наркозалежний відмовляється лікуватися, ми рекомендуємо звернутися в реабілітаційний центр «Трансформація» (через сайт або за контактними телефонами), де вам нададуть психологічну допомогу і допоможуть змотивувати хворого на лікування.

Сертифікати
certificates img 2 certificates img 3 certificates img 4 certificates img 5 certificates img 6 certificates img 7 certificates img 8 certificates img 9 certificates img 10 certificates img 11 certificates img 12 certificates img 13 certificates img 14 certificates img 15 certificates img 16 certificates img 17 certificates img 18 certificates img 19 certificates img 20
Безкоштовна консультація

Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.

Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Безкоштовна консультація