Як швидко з’являється залежність від наркотиків
Table of Contents
Необхідний час для формування залежності до наркотичних речовин залежить, перш за все, від їх типу і способу введення в організм. Незалежно від виду наркотиків, прийнято виділяти три стадії розвитку наркоманії:
- Психічна залежність. Виникає при регулярному вживанні психоактивних речовин і характеризується постійним зменшенням стану ейфорії, що призводить до необхідності збільшення дози. У перервах між прийомами залежний відчуває дискомфорт, психічну напругу, у нього знижується працездатність.
- Фізична залежність. Організм наркомана продовжує адаптуватися до наркотичних речовин, викликаючи цілу серію функціональних розладів, характерних для абстинентного синдрому або «ломки». У цей період до вже наявних змін додаються постійний психічний дискомфорт, порушення вегетативної нервової системи, порушення апетиту, блювота, судоми кінцівок і ін.
- Для третьої стадії властиві істотні зміни психіки і фізичного стану залежного. Залежність від наркотичних засобів продовжує посилюватися. Апатія, порушення координації рухів, фізичне виснаження, блідість шкірних покривів, зниження артеріального тиску - найбільш характерні симптоми прогресуючої хвороби.
Як виникає залежність від наркотиків
Розглянемо, як розвивається наркотична залежність на прикладі різних типів наркотиків:
- Опіати. Терміни розвитку залежності залежать від виду наркотику і способу його вживання. При внутрішньовенному введенні героїну залежність формується після 4-5 ін'єкцій, морфіну - після 10-15 ін'єкцій, опію ( «ширки») - після 2-3 тижнів прийому, кодеїну - після 1 місяця нерегулярного прийому. Найбільш повільне звикання відбувається при оральному вживанні опію.
- Каннабіноїди (марихуана, гашиш). Найбільш поширений в світі вид наркотичної залежності, яка формується протягом 1-10 років регулярного куріння конопель. Виражається в сильному психічному дискомфорті при великих перервах у вживанні.
- Барбітурати. Звикання відбувається досить швидко - щоденне вживання барбітуратів в терапевтичних дозах призводить до психічної залежності вже через 4-6 тижнів, а ще через 4 тижні формується фізична залежність. Ознаками першої стадії залежності є почуття занепокоєння, незадоволеності.
- Психостимулятори (кокаїн, амфетамін, метамфетамін, «екстазі»). Залежність розвивається не пізніше 3 тижнів нерегулярного вживання або через 4-5 внутрішньовенних введень. Зростання толерантності відбувається, як правило, через більш частого прийому препаратів. У відсутності психоактивних речовин людині важко зосередитися, він відчуває психічний дискомфорт, знижується працездатність.
- Галюціногени. Дана категорія коштів, як правило, вживається нерегулярно, тому в порівнянні з іншими видами залежності, пристрасть до галлюциногенам виникає рідше. Найчастіше проявляється у вигляді психічної залежності, а після деякого періоду хворі починають приймати інші наркотики. Проте, існують психоделічні препарати, здатні вже після першого прийому викликати сильну психічну і фізичну залежність. До них відносяться засоби на основі лізергінової кислоти (ЛСД).
- Солі. Стійка психічна та фізична залежність формуються після першого вживання. Для того щоб впоратися з симптомами «ломки» залежному доводиться приймати наркотичну речовину кожні кілька годин. Наркомани з великим стажем вживання можуть робити до 30 ін'єкцій на добу.
Ознаки вживання наркотиків
Основні ознаки наркоманії для всіх видів наркотичних речовин:
- Різкі зміни в настрої. Виникають без об'єктивних причин. Людина може бути надмірно дратівливим, агресивним або неприродно веселим.
- Порушення біоритмів. В період формування залежності відзначаються порушення режиму: вночі залежний може не спати, проявляти активність, а днем бути млявим, сонним.
- Зміни апетиту. Виявляються в його повній відсутності або навпаки - в нападах «обжерливості». Порушується звичний режим прийому їжі - людина може протягом дня нічого не їсти, а вночі вживати велику кількість їжі.
- Зміни в поведінці. Істотно змінюється коло спілкування: з давніми знайомими він обриває всі зв'язки, зате у нього з'являються нові товариші, з якими на перший погляд людини нічого не пов'язує. Залежний прагне більшу частину часу знаходитися в самоті, повертається пізно, без пояснень причин відсутності. Дуже часто безпричинно бреше, не побоюючись, що це може виглядати неправдоподібно.
- Підвищена потреба в матеріальних засобах. Залежний гостро потребує грошей, не пояснює своїх витрат. З будинку можуть зникати цінні речі, а від знайомих чи сусідів ви дізнаєтеся про його борги.
- Неохайний зовнішній вигляд. Наркозалежні мало уваги приділяють своєму зовнішньому вигляду. Брудна, пом'ята одяг, нехтування правилами особистої гігієни - всі ці ознаки посилюються з розвитком хвороби.
Вилікувати наркомана в домашніх умовах - неможливо. «Ломка» - це серйозно випробування для залежного, тому не намагайтеся змусити терпіти її, а спробуйте поговорити про необхідність лікування в спеціалізованій клініці. Якщо наркозалежний відмовляється лікуватися, ми рекомендуємо звернутися в реабілітаційний центр «Трансформація» (через сайт або за контактними телефонами), де вам нададуть психологічну допомогу і допоможуть змотивувати хворого на лікування.
Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.
Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.