Безкоштовна консультація24/7
Замовити дзвінок
uk

Як швидко з’являється залежність від наркотиків

Опубліковано: 13.10.2023 / Оновлено: 29.12.2023 Контент перевірений спеціалістом Как быстро появляется зависимость от наркотиков
Наркоманія

Час, необхідний для формування залежності до наркотичних речовин, залежить, насамперед, від їхнього типу та способу введення в організм. Незалежно від виду наркотиків, прийнято виділяти три стадії розвитку наркоманії:

Психічна залежність. Виникає при регулярному вживанні психоактивних речовин і характеризується постійним зменшенням стану ейфорії, що призводить до необхідності збільшення дози. У перервах між прийомами залежний відчуває дискомфорт, психічне напруження, у нього знижується працездатність.
Фізична залежність. Організм наркомана продовжує адаптуватися до наркотичних речовин, викликаючи цілу серію функціональних розладів, характерних для абстинентного синдрому або “ломки”. У цей період до вже наявних змін додаються постійний психічний дискомфорт, порушення вегетативної нервової системи, порушення апетиту, блювота, судоми кінцівок тощо.
Для третьої стадії властиві суттєві зміни психіки та фізичного стану залежного. Залежність від наркотичних засобів продовжує посилюватися. Апатія, порушення координації рухів, фізичне виснаження, блідість шкірних покривів, зниження артеріального тиску – найхарактерніші симптоми прогресуючої хвороби.

Як виникає залежність від наркотиків

Розглянемо, як розвивається наркотична залежність на прикладі різних типів наркотиків:

  • Опіати. Терміни розвитку залежності залежать від виду наркотику і способу його вживання. У разі внутрішньовенного введення героїну залежність формується після 4-5 ін’єкцій, морфіну – після 10-15 ін’єкцій, опію (“ширки”) – після 2-3 тижнів прийому, кодеїну – після 1 місяця нерегулярного прийому. Найбільш повільне звикання відбувається при оральному вживанні опію.
  • Канабіноїди (марихуана, гашиш). Найпоширеніший у світі вид наркотичної залежності, яка формується протягом 1-10 років регулярного куріння конопель. Виражається в сильному психічному дискомфорті при великих перервах у вживанні.
  • Барбітурати. Звикання відбувається досить швидко – щоденне вживання барбітуратів у терапевтичних дозах призводить до психічної залежності вже за 4-6 тижнів, а ще через 4 тижні формується фізична залежність. Ознаками першої стадії залежності є відчуття занепокоєння, незадоволеності.
  • Психостимулятори (кокаїн, амфетамін, метамфетамін, “екстазі”). Залежність розвивається не пізніше 3 тижнів нерегулярного вживання або через 4-5 внутрішньовенних введень. Зростання толерантності відбувається, як правило, через більш часте приймання препаратів. За відсутності психоактивних речовин людині важко зосередитися, вона відчуває психічний дискомфорт, знижується працездатність.
  • Галюциногени. Цю категорію засобів, як правило, вживають нерегулярно, тому порівняно з іншими видами залежності, пристрасть до галюциногенів виникає рідше. Найчастіше проявляється у вигляді психічної залежності, а після деякого періоду хворі починають приймати інші наркотики. Проте існують психоделічні препарати, здатні вже після першого прийому викликати сильну психічну і фізичну залежність. До них належать засоби на основі лізергінової кислоти (ЛСД).
  • Солі. Стійка психічна і фізична залежність формуються після першого вживання. Для того щоб впоратися з симптомами “ломки” залежному доводиться приймати наркотичну речовину кожні кілька годин. Наркомани з великим стажем вживання можуть робити до 30 ін’єкцій на добу.

Ознаки вживання наркотиків

Основні ознаки наркоманії для всіх видів наркотичних речовин:

  • Різкі зміни в настрої. Виникають без об’єктивних причин. Людина може бути надмірно дратівливою, агресивною або неприродно веселою.
  • Порушення біоритмів. У період формування залежності відзначаються порушення режиму: вночі залежний може не спати, проявляти активність, а вдень бути млявим, сонним.
  • Зміни апетиту. Проявляються в його повній відсутності або навпаки – в нападах “обжерливості”. Порушується звичний режим прийому їжі – людина може протягом дня нічого не їсти, а вночі вживати велику кількість їжі.
  • Зміни в поведінці. Суттєво змінюється коло спілкування: з давніми знайомими вона обриває всі зв’язки, натомість у неї з’являються нові товариші, з якими на перший погляд людину нічого не пов’язує. Залежний прагне більшу частину часу перебувати на самоті, повертається пізно, без пояснень причин відсутності. Дуже часто безпричинно бреше, не побоюючись, що це може виглядати неправдоподібно.
  • Підвищена потреба в матеріальних засобах. Залежний гостро потребує грошей, не пояснює своїх витрат. З дому можуть зникати цінні речі, а від знайомих або сусідів ви дізнаєтеся про його борги.
  • Неохайний зовнішній вигляд. Наркозалежні мало уваги приділяють своєму зовнішньому вигляду. Брудний, пом’ятий одяг, нехтування правилами особистої гігієни – всі ці ознаки посилюються з розвитком хвороби.

Вилікувати наркомана в домашніх умовах – неможливо. “Ломка” – це серйозне випробування для залежного, тому не намагайтеся змусити терпіти її, а спробуйте поговорити про необхідність лікування в спеціалізованій клініці. Якщо наркозалежний відмовляється лікуватися, ми рекомендуємо звернутися до реабілітаційного центру “Трансформація” (через сайт або за контактними телефонами), де вам нададуть психологічну допомогу і допоможуть змотивувати хворого на лікування.

Можливо буде цікава стаття:

Як змусити наркомана лікуватися?
Перинская Елена

Контент на сторінці перевірений фахівцем

Перінська Олена

Лікар-нарколог вищої категорії

Будьте уважні

Цей матеріал має виключно ознайомчий характер. Для вирішення вашої проблеми ми настійно рекомендуємо проконсультуватися з лікарем.

5/5 - (155 votes)
Закрити

Безкоштовна консультація 24/7

Месседжери

Замовити дзвінок
Узнать цену
Розрахувати вартість
arrow