Безкоштовна консультація по телефону цілодобово 24/7
Автор: Александр Шуляк

Александр Шуляк

Координатор группы созависимых, психотерапевт
Александр Шуляк

Чоловік— алкаш, що робити?

Як змусити алкоголіка перейти до тверезого способу життя? Це питання лікар-нарколог чує щодня. Про це питають дружини, діти та інші близькі залежного. Що сказати, щоби він назавжди залишив цю звичку. Перш ніж відповісти на ці запитання, розберемося в причинах алкогольної залежності.

ПРИЧИНИ АЛКОГОЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ

Алкогольна залежність проявляється у всіх по-різному. Для когось у вигляді побутового пияцтва, для когось алкоголізмом вихідного дня чи взагалі – запоями. Причини алкоголізму поділяються на два види за характером передумов: фізіологічні та психологічні.

ФІЗІОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ЗАЛЕЖНОСТІ

Алкогольна залежність – це часто вроджена, генетично обумовлена ​​хвороба, пов'язана із дефіцитом дофамінової медіації.

Дофамін (гормон та нейромедіатор) – речовина, необхідна людині для виникнення почуття задоволення

Він виробляється, коли людина зайнята приємною та захоплюючою справою. Завдяки дофаміну, людина відчуває задоволення роботою, життям, стосунками. Вчиться новому і отримує від цього задоволення людина завдяки дофаміну. Люди з порушеннями в генах, які відповідають за вироблення дофаміну, відчувають менше радості в житті. Таким людям складно бути в піднесеному настрої, природне почуття радості не таке яскраве, як більшість людей. Алкоголь та низка наркотиків провокують вивільнення дофаміну в мозку, і людина з генетичними порушеннями отримує «доступ» до почуття щастя. Поступово після першого вживання та в міру вкорінення звички мозок адаптується до штучно підвищуваного рівня дофаміну. Природний, і так невисокий, рівень дофаміну знижується, і з укорінення звички людина втрачає здатність відчувати щастя в «тверезі» життя. Для отримання доступу до почуттів залежного знову і знову потрібна порція «штучного щастя».

ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ЗАЛЕЖНОСТІ

Наявність генетичної схильності який завжди веде до формування залежності. Генетичні ефекти компенсуються та коригуються у безпечній сімейній обстановці. Добрі стосунки у батьківській сім'ї, стосунки у дорослому віці, внутрішня фортеця, наявність у житті цінностей – щеплення від алкоголізму.

Як свідчать дослідження, алкоголізм часто пов'язані з неврозом чи порушеннями особистості, що у дитинстві як реакція на травми. До факторів, що травмують, крім важких подій відносяться навантажуючі відносини з батьками. Якщо мати була холодною і відчуженою або занадто опікувальною, батько слабкий і сам схильний до вживання алкоголю, ймовірність виникнення залежності підвищується. Такий самий ефект має наявність у сім'ї наркомана чи втрата близького.

Виростаючи у важких умовах, дитина не отримує необхідного досвіду, як долати життя. Якщо немає потрібного емоційного ресурсу, людині складно впоратися з дорослим життям. У цьому випадку генетична схильність отримує «зелене світло» і набуває чинності.

ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ ЖІНКА, ЩОБ ВПЛИВАТИ НА АЛКОГОЛИКА?

Часто жінки, одружені із залежним чоловіком, перебувають у безвихідному становищі. Проживши багато років із чоловіком, маючи дітей, хочеться зберегти стосунки. Але згодом для нього в житті ніби залишається лише алкоголь. Алкоголік потрапляє у пастку нейрофізіології та особистих травм. У цій ситуації дружина та інші члени сім'ї стають співзалежними.

Щоб уникнути пастки співзалежних відносин, важливо подбати про себе. Так ви допоможете залежному. Для цього варто дотримуватися низки правил:

  • Не лаяти і не засуджувати залежного в період запою та після.
  • Не вживати алкоголю разом із ним.
  • Не намагатись «врятувати» залежного. Залишити вибір йому.
  • Займатися своїм життям та шукати радість для себе. Чи не замикатися на проблемі.
  • Звернутися за допомогою психотерапевта із запитом «як упоратися зі співзалежністю».

Ці дії виглядають на перший погляд егоїстичним бездіяльністю, але дбаючи про себе, ви створюєте теплу атмосферу в сім'ї і тим самим дбаєте про хворого.

Наприклад, у розмові з алкоголіком поділіться тим, що розумієте його страждання, безрадісність життя, самотність і співчуваєте. Що ви безсилі допомогти залежному, тому що його біль і залежність приносять такий самий біль і вам. Тут впоратися зі ситуацією, що склалася, допоможуть фахівці та програми. А якщо алкоголік подумає, як подбати про себе, він цим виявить турботу і про вас, і про близьких.

ЧИМ ДОПОМАГАЄ ПСИХОТЕРАПЕВТ У ЛІКУВАННІ АЛКОГОЛІЗМУ?

Психотерапевт у клініці у роботі з алкогольною залежністю стежить за медикаментозним лікуванням для зняття фізіологічних ефектів. Але центральним чинником впливу є переробка досвіду, що травмує, який штовхає залежного до вживання. Тим самим усувається причина залежності.

Мета психотерапії при алкоголізмі полягає в тому, щоб допомогти вам або вашому близькому усвідомити та розібратися у справжніх причинах споживання алкоголю. Зрозуміти, як і чому внутрішні та зовнішні фактори сприяють формуванню потягу до алкоголю. Якими способами людина може допомогти собі впоратися із цією хворобою. Глибше розібратися у тих процесах організму, які порушуються при зловживанні алкоголем, а також у тому, як відновити здоров'я.

5/5 - (1 vote)
Сертифікати
certificates img 2 certificates img 3 certificates img 4 certificates img 5 certificates img 6 certificates img 7 certificates img 8 certificates img 9 certificates img 10 certificates img 11 certificates img 12 certificates img 13 certificates img 14 certificates img 15 certificates img 16 certificates img 17 certificates img 18 certificates img 19 certificates img 20
Безкоштовна консультація

Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.

Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Безкоштовна консультація