Чоловік— алкаш, що робити?
Table of Contents
Як змусити алкоголіка перейти до тверезого способу життя? Це питання лікар-нарколог чує щодня. Про це питають дружини, діти та інші близькі залежного. Що сказати, щоби він назавжди залишив цю звичку. Перш ніж відповісти на ці запитання, розберемося в причинах алкогольної залежності.
ПРИЧИНИ АЛКОГОЛЬНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ
Алкогольна залежність проявляється у всіх по-різному. Для когось у вигляді побутового пияцтва, для когось алкоголізмом вихідного дня чи взагалі – запоями. Причини алкоголізму поділяються на два види за характером передумов: фізіологічні та психологічні.
ФІЗІОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ЗАЛЕЖНОСТІ
Алкогольна залежність – це часто вроджена, генетично обумовлена хвороба, пов'язана із дефіцитом дофамінової медіації.
Дофамін (гормон та нейромедіатор) – речовина, необхідна людині для виникнення почуття задоволення
Він виробляється, коли людина зайнята приємною та захоплюючою справою. Завдяки дофаміну, людина відчуває задоволення роботою, життям, стосунками. Вчиться новому і отримує від цього задоволення людина завдяки дофаміну. Люди з порушеннями в генах, які відповідають за вироблення дофаміну, відчувають менше радості в житті. Таким людям складно бути в піднесеному настрої, природне почуття радості не таке яскраве, як більшість людей. Алкоголь та низка наркотиків провокують вивільнення дофаміну в мозку, і людина з генетичними порушеннями отримує «доступ» до почуття щастя. Поступово після першого вживання та в міру вкорінення звички мозок адаптується до штучно підвищуваного рівня дофаміну. Природний, і так невисокий, рівень дофаміну знижується, і з укорінення звички людина втрачає здатність відчувати щастя в «тверезі» життя. Для отримання доступу до почуттів залежного знову і знову потрібна порція «штучного щастя».
ПСИХОЛОГІЧНІ ПЕРЕДУМОВИ ЗАЛЕЖНОСТІ
Наявність генетичної схильності який завжди веде до формування залежності. Генетичні ефекти компенсуються та коригуються у безпечній сімейній обстановці. Добрі стосунки у батьківській сім'ї, стосунки у дорослому віці, внутрішня фортеця, наявність у житті цінностей – щеплення від алкоголізму.
Як свідчать дослідження, алкоголізм часто пов'язані з неврозом чи порушеннями особистості, що у дитинстві як реакція на травми. До факторів, що травмують, крім важких подій відносяться навантажуючі відносини з батьками. Якщо мати була холодною і відчуженою або занадто опікувальною, батько слабкий і сам схильний до вживання алкоголю, ймовірність виникнення залежності підвищується. Такий самий ефект має наявність у сім'ї наркомана чи втрата близького.
Виростаючи у важких умовах, дитина не отримує необхідного досвіду, як долати життя. Якщо немає потрібного емоційного ресурсу, людині складно впоратися з дорослим життям. У цьому випадку генетична схильність отримує «зелене світло» і набуває чинності.
ЩО МОЖЕ ЗРОБИТИ ЖІНКА, ЩОБ ВПЛИВАТИ НА АЛКОГОЛИКА?
Часто жінки, одружені із залежним чоловіком, перебувають у безвихідному становищі. Проживши багато років із чоловіком, маючи дітей, хочеться зберегти стосунки. Але згодом для нього в житті ніби залишається лише алкоголь. Алкоголік потрапляє у пастку нейрофізіології та особистих травм. У цій ситуації дружина та інші члени сім'ї стають співзалежними.
Щоб уникнути пастки співзалежних відносин, важливо подбати про себе. Так ви допоможете залежному. Для цього варто дотримуватися низки правил:
- Не лаяти і не засуджувати залежного в період запою та після.
- Не вживати алкоголю разом із ним.
- Не намагатись «врятувати» залежного. Залишити вибір йому.
- Займатися своїм життям та шукати радість для себе. Чи не замикатися на проблемі.
- Звернутися за допомогою психотерапевта із запитом «як упоратися зі співзалежністю».
Ці дії виглядають на перший погляд егоїстичним бездіяльністю, але дбаючи про себе, ви створюєте теплу атмосферу в сім'ї і тим самим дбаєте про хворого.
Наприклад, у розмові з алкоголіком поділіться тим, що розумієте його страждання, безрадісність життя, самотність і співчуваєте. Що ви безсилі допомогти залежному, тому що його біль і залежність приносять такий самий біль і вам. Тут впоратися зі ситуацією, що склалася, допоможуть фахівці та програми. А якщо алкоголік подумає, як подбати про себе, він цим виявить турботу і про вас, і про близьких.
ЧИМ ДОПОМАГАЄ ПСИХОТЕРАПЕВТ У ЛІКУВАННІ АЛКОГОЛІЗМУ?
Психотерапевт у клініці у роботі з алкогольною залежністю стежить за медикаментозним лікуванням для зняття фізіологічних ефектів. Але центральним чинником впливу є переробка досвіду, що травмує, який штовхає залежного до вживання. Тим самим усувається причина залежності.
Мета психотерапії при алкоголізмі полягає в тому, щоб допомогти вам або вашому близькому усвідомити та розібратися у справжніх причинах споживання алкоголю. Зрозуміти, як і чому внутрішні та зовнішні фактори сприяють формуванню потягу до алкоголю. Якими способами людина може допомогти собі впоратися із цією хворобою. Глибше розібратися у тих процесах організму, які порушуються при зловживанні алкоголем, а також у тому, як відновити здоров'я.
Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.
Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.