Безкоштовна консультація по телефону цілодобово 24/7
Автор: Александр Шуляк

Александр Шуляк

Координатор группы созависимых, психотерапевт
Александр Шуляк

Зрив наркомана: що це таке і як розпізнати?

Лікування наркотичної залежності включає комплекс заходів, спрямованих на усунення абстинентного синдрому, відновлення фізичного та психічного здоров'я, навчання пацієнта, як справлятися з проблемами без наркотиків. Але навіть пройшовши тривалий шлях до одужання, неможливо дати 100% гарантію того, що людина не повернутися до колишньої пристрасті. Як вчасно допомогти людині уникнути зриву, чи можна розпізнати назріваючий зрив наркомана?

Попередити зрив, що насувається, можна, але тільки якщо своєчасно виявити симптоми і визначити основні фактори їх розвитку. Якщо причини знайти не так вже й складно – це можуть бути будь-які проблеми, пережите потрясіння, стрес, повернення до попередньої компанії, то помітити перші симптоми, що передують зриву, завдання не з легких. У разі родичам слід бути уважнішими, першими провісниками зриву стає зміна поведінки людини: вона більше йде в роботу, починає «смітити» грошима, роблячи безглузді витрати, намагаючись компенсувати свою психологічну напругу. Колишній наркоман намагається побудувати відносини, всі його зусилля спрямовані на отримання якоїсь радості та задоволення. В результаті не зумівши компенсувати нічим свій стан, людина повертається до вживання психоактивних речовин.

Залежно від особливостей організму та психіки симптоми можуть проявлятися зовсім по-різному: після реабілітації наркоману складно адаптуватися до соціуму, він не може налагодити спілкування з сусідами, друзями, колегами. В даному випадку стан прямо протилежний збудженому - людина вкрай пригнічена, апатична, може розвиватися депресія або підвищується агресивність.

Прояв надмірної збудженості або навпаки апатія і байдужість до оточення – це симптоми, які повинні викликати у рідних занепокоєння. Також увагу звертають на оточення, якщо навколо колишнього наркомана знову з'являються темні особистості або він повертається до своєї колишньої компанії, треба бити на сполох.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО НАРКОМАН НА ГРАНІ ЗРИВУ

Своєчасно звернувши увагу на зрив, що назріває, можна його запобігти. Одним з вірних способів є відвідування групи підтримки «Анонімні наркомани», що є спільнотою колишніх наркоманів, які рухаються до одужання та надають підтримку один одному. Основною ідеєю групи підтримки є те, що людина може відмовитися від наркотиків, втративши потяг до вживання, знайти новий стимул і мету в житті, до якого вона зможе йти. Ця група допомагає людям, які вже стали на шлях одужання, але ще не повністю здатні контролювати своє бажання знову повернутися до наркотиків.

Програма «анонімні наркомани» складається з 12 кроків, що включають визнання наявності проблеми, звернення за допомогою, навчання довіряти навколишньому світу та людям, тверезо оцінювати свої дії та вчинки, зміну поведінки, відшкодування завданих збитків рідним. В результаті людина повністю змінює свій спосіб життя.

Другий спосіб, який допоможе запобігти зриву – це амбулаторна допомога психолога. Фахівець допоможе виявити, що саме спричинило такий стан людини, допоможе вирішити проблему без наркотиків.
І третій спосіб включає профілактику зриву в реабілітаційному центрі – робота психологів, психотерапевтів, працетерапія допоможуть людині впоратися із небезпечним станом.

Головне не допустити зриву, інакше людина повернутися до самого початку, після чого допомогти їй буде набагато складніше.

ЩО РОБИТИ ЯКЩО НАРКОМАН ВЖЕ ЗІРВАВСЯ

Якщо зрив у наркомана запобігти не вдалося, однозначно слід звернутися по наркологічну допомогу та пройти повторний курс реабілітації. Дуже важливо зараз захистити людину від наркотиків і компанії, в якій вона з легкістю може їх дістати.

Повторна програма терапії включає детоксикацію організму, адже навіть після одноразово прийнятої дози після тривалої помірності здатна призвести до значного погіршення самопочуття та спричинити тяжкі наслідки.

Далі проводиться заняття з психологом або психотерапевтом, під час яких фахівець виявить першопричину зриву та вживе заходів щодо її усунення. Повторний курс реабілітації займає до кількох місяців, протягом яких родичі повинні тісно взаємодіяти з лікарями, психологами та всіляко підтримувати залежну людину.

Багато рідних переживають, чи можна розпізнати зрив наркомана, що назріває, і з підвищеною тривогою починають самі його провокувати: постійно підозрюють його в обмані, ставляться до нього з недовірою і тривогою. Але рідним панікувати не потрібно, лікування наркоманії – це тривалий процес і мало хто має з першого разу назавжди відмовитися від наркотиків. Залежна людина повинна сама виявити бажання і вирішити собі, що вона готова змінити своє життя, а це питання власної мотивації.

Рідні зі свого боку можуть обмежити людину від колишніх знайомих, перестати її фінансувати, потурати всім її забаганкам. Важливо допомогти людині оговтатися психологічно, можна влаштувати поїздку, що відволікає, до моря або виїхати на пікнік.

Мотивація також грає велику роль у лікуванні наркоманії, тільки мотивувавши людину можна очікувати від неї прагнення, яке допоможе їй змінити життя і назавжди відмовитися від наркотиків. Залежній людині досить складно відмовитися від наркотиків, особливо важко спочатку початку лікування. Довіра близьких та хороше ставлення, постійне спілкування та допомога психолога допоможуть залежній людині знайти в собі сили боротися з патологічним бажанням прийняти ще одну дозу.

Прогнози різні в кожній окремій ситуації і точно визначити, наскільки добре подіє та чи інша програма реабілітації неможливо. Все підбирається індивідуально та протягом курсу коригується фахівцями.

Сертифікати
certificates img 2 certificates img 3 certificates img 4 certificates img 5 certificates img 6 certificates img 7 certificates img 8 certificates img 9 certificates img 10 certificates img 11 certificates img 12 certificates img 13 certificates img 14 certificates img 15 certificates img 16 certificates img 17 certificates img 18 certificates img 19 certificates img 20
Безкоштовна консультація

Прямо зараз ви можете безкоштовно проконсультуватися з фахівцем нашого центру замовивши зворотний дзвінок.

Для цього введіть ваше ім'я і телефон, і співробітник центру "Трансформація" зв'яжеться з Вами найближчим часом.

Безкоштовна консультація